П`ятниця, 2018-05-25, 5:45 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Травень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2015 » Травень » 28 » 7 червня — День працівників водного господарства
2:03 PM
7 червня — День працівників водного господарства

 

Вода-невід’ємна частина усього живого, найцінніший скарб планети Земля. Водні ресурси використовуються в різних галузях народного господарства, в побуті людей, в життєдіяльності організмів тваринного і рослинного світу.


Для збереження, раціонального використання водних ресурсів працюють робітники водного господарства, які 7 червня відзначають професійне свято.
День працівників водного господарства отримав на Україні статус офіційного державного професійного свята не так давно. 18 березня 2003 року Указом Президента України №226/2003 «Про день працівників водного господарства» встановлено відзначати цю дату щорічно у першу неділю червня.
У згаданому Указі відзначається, що свято вводиться з урахуванням вагомого внеску працівників цієї сфери у розвиток водного господарства і меліорації земель, задоволення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах. Встановлення цього свята свідчить про турботу держави щодо подальшого розвитку галузі, вияв поваги і шани та високої оцінки повсякденної скромної праці колективів водогосподарських організацій.
Меліорація— це поліпшення природних умов грунтів для підвищення їхньої родючості, осушення і зрошення, регулювання річок і поверхневого стоку вод.
Житомирщина має понад мільйона гектарів надмірно перезволожених земель або 70 відсотків сільськогосподарських угідь. Саме тому, за рахунок державних вкладень у свій час було побудовано меліоративних систем на площі 425 тисяч гектарів. Сьогодні меліоративні землі складають четверту частину сільгоспугідь. А це-380 меліоративних систем, на яких розміщено майже 14 тисяч кілометрів міжгосподарських та внутрігосподарських каналів та більше 13-ти тисяч гідроспоруд.
Меліорація земель на Поліссі почала розвиватися дуже давно. Перші спроби осушення окремих заболочених ділянок відбулися у 70-х роках ХІХ ст. під час досліджень Західної експедиції під керівництвом генерала Желінського.
У 1993-1995 роках наша галузь, як і багато інших на Україні, опинились в умовах серйозної кризи. Різко скоротилось державне фінансування, припинилось будівництво і реконструкція осушених земель. В період реформування аграрного сектору внутрігосподарські мережі залишились без господаря. Для недопущення знищення водогосподарсько-меліоративного комплексу держави Президентом, Верховною Радою, Кабінетом Міністрів України були прийняті кроки по ухваленню законів України «Про меліорацію», «Про надра», Земельний та Водний кодекси України, які дозволили відпрацювати новий правовий регулюючий механізм взаємовідносин між сільгоспвиробниками та водогосподарськими організаціями, щодо вирішення такого важливого питання, як захист меліоративних систем. І на сьогоднішній день майже всі внутрігосподарські меліоративні фонди передані на баланс сільських та селищних рад.


Головним завданням водогосподарників є збереження основних меліоративних фондів, відновлення водних ресурсів та забезпечення потреб населення і усіх галузей економіки водними ресурсами. Всього в області протікає 2822 середніх та малих річок на яких збудовано 54 водосховища та 1826 ставків, загальним об’ємом 326,4 мільйони кубічних метрів води.
Водогосподарський комплекс Житомирщини нині об’єднує дев’ять міжрайонних управлінь водного господарства і гідрогеолого-меліоративну експедицію, безперебійну роботу яких забезпечує майже тисяча працюючих.
Виконуючи свої основні завдання, працюючи у тісній співпраці з органами місцевої влади та місцевого самоврядування, обласною природоохоронною прокуратурою та Департаментом екології та природних ресурсів, екологічною інспекцією обласне управління водних ресурсів забезпечує догляд за міжгосподарськими меліоративними системами, реалізує державну політики у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів області. Адже, у світі все живе пов’язане з водою і значною мірою складається з води. Академік В.І. Вернадський зазначав, що «вода стоїть осібно в іс­торії нашої планети, не має природного тіла, яке могло б зрівнятися з нею за впливом на хід основних природних та суспільних процесів». З одного боку, вона є носієм життя, формуючи умови для відтворення, роз­витку, існування усіх живих організмів, природного середовища в цілому, самої людини. З іншого— вода використовується як природна сировина, виступає елементом виробничих відносин практично у всіх галузях гос­подарської діяльності, у виробництві багатьох видів продукції. Тому забезпечення людства чистою водою є однією з найбільших проблем сьо­годення, гострота якої підвищується внаслідок зростання дефіциту води та погіршення її якості. Саме виживання людини, як біосоціального виду, в значній мірі залежить від наявності та стану водних ресурсів.
Водний фактор — один з основних чинників економічного розвитку будь-якої держави. За запасами водних ресурсів на душу населення Житомирська область — одна з найменш забезпечених, де водозабезпеченість на 1 жителя у 2014 році становила всього 2,6 тисячі кубічних метрів води, коли за міжнародною класифікацією до середньо забезпечених регіонів належать ті, де на одного мешканця припадає 6,19 тисяч кубічних метрів води. Водопостачання населення та галузей економіки області на 89 відсотків проводиться за рахунок поверхневих джерел. Найбільшим джерелом водопостачання є річковий басейн річки Тетерів, з якого в 2014 році було забрано 110,9 млн. кубічних метрів води від загального водозабору області (207,8 млн. м3). Завдяки згуртованості колективу, професійній майстерності, високій відповідальності та сумлінній праці кожного на своїй ділянці, на своєму робочому місці, своєчасній розробці та встановленню оптимальних режимів роботи основних водосховищ і водогосподарських систем області населення та галузі економіки області забезпечені водними ресурсами в повному обсязі.
За підсумками роботи за І квартал поточного року колективи водогосподарників в умовах обмеженого фінансування, забезпечуючи експлуатацію меліоративних систем водогосподарського комплексу, в належному стані утримують адмінприміщення управлінь, експлуатаційних дільниць, гаражів, побутових кімнат для робітників та спільно з громадськістю сіл, учнівською і студентською молоддю проводять роботу по відновленню історії та облаштуванню водних джерел, які були встановлені нашими предками ще у давні часи, але з часом вони були забуті. На сьогоднішній час їх уже відновлено 286.
Успішне виконання поставлених завдань обумовлюється високим професіоналізмом колективів обласного управління водних ресурсів та його підвідомчих організацій. Своє професійне свято водогосподарники відзначають з почуттям гордості та розуміння важливості водогосподарсько-меліоративного комплексу для розвитку та стабільного функціонування галузей економіки області.
Хотілося б особливо відзначити за трудові та професійні досягнення в роботі, за тривалу та сумлінну працю у галузі водного господарства таких працівників, як ремонтувальники-руслові — Леоніда Сичевського, Олександра Фещука, Леоніда Шелеста, трактористів-машиністів Сергія Антоненко, Олександра Чирка, головного бухгалтера Тетяну Гомонюк та провідних інженерів з використання водних ресурсів Галину Сівченко і Наталію Сергієнко та багато інших.
Вітаючи працівників і ветеранів водогосподарської галузі із наступаючим професійним святом, хочеться подякувати усім за сумлінну працю і побажати їм та їхнім родинам міцного здоров’я, щастя, благополуччя, подальшої плідної роботи, а також і надалі берегти кращі традиції водогосподарників, віддано і сумлінно служити обраній справі.

Василь Азима,
в.о. начальника обласного 
управління водних ресурсів

Категорія: Вода | Переглядів: 318 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |