Субота, 2018-06-23, 5:26 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Червень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2013 » Червень » 29 » Американський білий метелик (HyphantriacuneaDrury, 1773)
0:04 AM
Американський білий метелик (HyphantriacuneaDrury, 1773)
Американський білий метелик (HyphantriacuneaDrury, 1773) відноситься до класу камах (Insecta), ряду лускокрилих (Lepidoptera), родини ведмедиці (Arctiidae), роду Hyphantria. За сучасними поглядами на систематику ведмедиць вид належить до триби SpilosominiSeitz, 1913.

У 1940-і роки АБМ випадково занесений в Японію, на рубежі 1950-х років – у Південну Корею, у 1970-і – у Францію. У Європі розселилася в Австрії, Болгарії, Греції, Угорщині, Італії, Румунії, на Україні, у Чехії, Словаччині, Швейцарії, Югославії. У СРСР потрапив в 1952 р. з Угорщини. У 1952 р. вогнища АБМ ( що мав до цього часу в СРСР статус відсутнього карантинного шкідника) були виявлені у восьми районах Закарпатської області на площі близько 3 тис. км2. З цього часу почалося просування АБМ у східному і південно-східному напрямках по території СРСР.
У 1966 р. АБМ проникнув в Молдавію й Одеську область, потім – у Херсонську, Миколаївську, Кримську, Запорізьку, Донецьку, далі – на територію сучасної Росії: у Ростовську область, Краснодарський край і північнокавказькі республіки. У 1978 р. він з’явився на півдні (у передгірній зоні) Ставропольського краю, а через 5–7 років – у Калмикії, Білгородській, Астраханській і Волгоградській областях. Трохи пізніше метелика стали зустрічати у Воронезькій області. У 1980-і роки він заселив території Грузії й Азербайджану. В даний час крім Північної Америки і Європи АБМ зареєстрований в Азії. 
У Київській області України АБМ виявлений у 2003 році. Заражені 16 районів, 1 місто, 75 населених пунктів, 1583 присадибних ділянок на площі 30 га. Розпорядженнями райдержадміністрацій, у зонах запровадження карантинного режиму, створено штаби по локалізації і ліквідації виявлених вогнищ. Штабами скоординована робота по локалізації і ліквідації шкідника. Силами землекористувачів і землевласників у вогнищах зараження проведено комплекс заходів, у результаті яких, фактична площа зараження значно зменшилась у порівнянні з попереднім роком.
В Житомирській області з’явивсяАмериканський білий метелик у 2011 році (Ружинський район), згодом було виявлено в Попільняньському та Чудновському районах. В зв’язку із значним потеплінням протягом останніх років АБМ слід очікувати і в інших районах області.
Американський білий метелик мав первинний ареал широтного типу (Warren, Тadiи, 1970), що охоплював більшу частину Північної Америки (від сучасної території Канади до східного узбережжя Мексики) .
Ареал виду: Південно-Західна Франція, Південна Італія, Східна Європа на північ до півдня Німеччини, Східної Австрії та півдня Словаччини; Литва, Молдова, Україна, Краснодарський край, Північно-Західний Кавказ, Північна Туреччина, Киргизія; Південь Монголії (Південно-Гобійский аймак), Японія (Хонсю, Сікоку, Кюсю), Північно-Східний Китай (Ляонін), Північна Америка (південь Канади, США, Північна Мексика). 
Особливості розповсюдження. Типові місця існування АБМ – насадження в населених пунктах, присадибних садах, парках, деревна і чагарникова рослинність вздовж доріг, навколо водойм. Вид зустрічається також на узліссях, у полезахисних лісосмугах і окремих невеликих гаях.
Метелик не заселяє лісові ценози і не став шкідником лісу, як, утім, і в себе на батьківщині – на американському континенті. Поширюється АБМ надзвичайно швидко. Природній шлях його поширення – переліт метеликів. У вітряну погоду потоками повітря метелики і гусінь, що володіють у силу великої волосистості високою парусністю, можуть бути перенесені на порівняно великі відстані, до кількох сотень метрів і навіть на кілометри. Середня швидкість поширення при первинному польоті – 30–40 км у рік.
Крім того, АБМ може поширюватися з різним транспортом і вантажем. Машини, що проїжджають по дорогах біля заражених гусінню дерев, зачіпають за їхні гілки, гусінь попадає в машини і перевозиться таким способом на далекі відстані. Легко можуть бути завезені в незаражені райони і лялечки разом з тарою, пакувальним матеріалом і із самими вантажами, що заготовляють і вивозять. Заляльковування відбувається в найрізноманітніших місцях, і гусінь перед заляльковуванням може вільно залазити в шухляди, мішки, стружку, солому й інші види тари і пакувального матеріалу вантажів, підготовлених до відвантаження.
Поширення АБМ може відбуватися й у стадії яйця, якщо в літній період посадковий матеріал (черешки, саджанці) перевозять разом з листям. З літературних джерел також відомо, що у фазі лялечки АБМ у великій кількості зустрічається під кришками вуликів бджіл. Може легко поширюватися під час перевезення родин бджіл, що кочують на медозбір пасіками. АБМ не представляє безпосередньої загрози для бджіл (Гробов и др.., 1987).
Зимує лялечка під корою дерев, у тріщинах і щілинах стовбурів, у щілинах парканів, огорож, будівль, підопалим листям, грудками землі та інше.
Боротьбу з гусінню АБМ проводять в період, коли вони знаходяться в 2-5 віці і тримаються колонією в павутинному гнізді, зрізаючі гілки з павутинними гніздами і спалюючи їх. Можна провести обприскування біологічними препаратами: -Бітоксібацилін, лепідоцит 0,3-0,5%.
Ольга Ковтунеко,
провідний спеціаліст-державний фітосанітарний  інспектор
Державної фітосанітарної інспекції Житомирської області
Категорія: Консультації, роз’яснення, поради | Переглядів: 589 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |