Понеділок, 2018-06-18, 6:39 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2014 » Січень » 23 » Чи варта шкірка вичинки?
11:39 AM
Чи варта шкірка вичинки?

Сьогодні процедури здачі в оренду землі стали такими обтяжливими і дорогими для власників паїв, що не всі вони бажають їх проходити через те, що вигоди від цих морочливих операцій просто мізерні. Рятують ситуацію тільки випадки, коли крупні агрокомпанії беруть ці витрати землекористувачів на себе. На Поліссі, де землі бідні і піщані, така практика є досить поширеною. Наш кореспондент із приводу цього веде розмову із фахівцем по земельних питаннях ПП «Новозаводські аграрні інвестиції» Василем Олександровичем Войтенком.

Войтенко: Сам зміст договорів оренди землі складають і розробляють юристи нашої вищестоящої організації «Українські аграрні інвестиції», а на місцях ми вже заповнюємо ці договори в залежності від того, яка сільрада, площа, якість угідь і т.п.
Кор.: Зрозуміло, у Вас потужна агрокомпанія, є юристи у Києві і Житомирі, є фахівці із земельних питань, а сільському дядьку як бути? Він хоч читає ці договори перед тим, як підписувати?
Войтенко: Він читає обов’язково. Перед тим, як він ставить свій підпис, ми йому роз’яснюємо деталі угоди: обов’язки сторін, порядок розрахунків, терміни дії і т.п. До того ж орендна плата не скрізь однакова, вона залежить від нормативної оцінки землі та її якісних параметрів. Зараз платимо 4% від вартості кожного паю. Поки що люди задоволені, бо аграрна компанія «Новозаводські аграрні інвестиції» щороку із ними розраховується сповна.
Кор.: Скільки це виходить в середньому за рік?
Войтенко: У різних сільських радах оплата різна. Орендодавці Новозаводської сільради отримують приблизно 1,5 тисячі гривень на рік, по Очеретянській сільраді платимо приблизно 900 гривень за оренду паю, а є і нижчий рівень орендної плати, де земля бідніша.
Кор.: А на скільки років угоди заключаєте?
Войтенко: Договори оренди землі ми заключили ще у 2008 році переважно на 10 років. Але зараз з’являються і нові орендодавці — це, як правило, спадкоємці власників паю, то ми із ними заключаємо нові договори на більші терміни.
Кор.: Але ж існує і динаміка заключення договорів оренди: одні виходять, інші заходять?
Войтенко:  Торік, до речі, ніхто не розірвав договірні зобов’язання, хоча такі спроби були. Одній жінці заплатили за пай не грошима, а зерном, і вона звернулася до суду. Але згодом все вирішили, як кажуть, полюбовно, і договір оренди землі не скасували. І ще нам поступило 25 «свіжих» орендодавців на площу 72 гектари.
Кор.: А якщо землекористувач захоче вийти із договору оренди землі, щоб, скажімо, самому обробляти свій пай. Дорого це йому коштуватиме?
Войтенко: У нашому договорі оренди записано, що скасування договору в односторонньому порядку допускається тільки через суд. Були такі випадки у 2011 і 2012 році, і є декілька землекористувачів, які захотіли працювати на своїй землі самостійно, і вони раніше вийшли із договірних зобов’язань. Не думаю, що для них це було дуже затратно.
Кор.: Кажуть, що були такі випадки, коли орендодавець не міг взагалі повернути собі пай, бо орендар робив дорогі поліпшення землі, скажімо.
Войтенко: У нас такої практики не було, бо в умови договору ніяких «мін» не закладаємо, хоча поліпшення орендованих угідь проводимо. Бо є такі паї, що вже не те, що бур’яном, лісом позаростали, і їх треба приводити до порядку, корчувати дерева і т.п.
Кор.: Але ж дуже складна ця процедура здачі в оренду землі і дорога дуже?
Войтенко: Я згоден, бо аналізував більшість договорів оренди землі за останній час. Із кожним роком це робити стає важче і дорожче. Якщо до 2008 року договір оренди землі ми прописували на 5 сторінках, то зараз один договір оренди, із всіма додатками до нього, займає 18 сторінок! І це треба все робити: і кадастровий план, і схему земельної ділянки, і акт винесення меж земельної ділянки в натурі, і копії різних рішень. Це все затрудняє і ускладнює роботу сільгоспвиробникам, і такий договір складається від 3 до 5 місяців!
Кор.: А витрати які?
Войтенко: Орендодавець наш платить тільки за автобус до Червоноармійська і назад, а всі інші витрати, пов’язані із оформленням документів з оренди землі, бере на себе аграрна компанія. А це значні суми, бо треба орендодавцю ще й платити 120 гривень в державній реєстраційній службі за кожну здану в оренду земельну ділянку; 120 гривень за витяг із реєстру та 51 гривню державного мита за реєстрацію права оренди. Аграрній компанії кожен договір оренди у свою чергу обходиться приблизно у півтисячі гривень. Із таким рівнем бюрократизації договірних відносин у земельній сфері деякі власники земельних паїв будуть відмовлятися здавати в оренду паї, бо, як кажуть, «шкірка вичинки не варта», і на Поліссі таких випадків є багато.
Категорія: Земля | Переглядів: 523 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |