Субота, 2018-06-23, 8:38 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Грудень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2015 » Грудень » 27 » Чия це земля? (Про використання не витребуваних земельних часток (паїв)
0:33 AM
Чия це земля? (Про використання не витребуваних земельних часток (паїв)

 

Згідно ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».


Відповідно до Перехідних положень Закону України «Про оренду землі» (N 161-XIV від 06.10.1998 року) Громадяни — власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону. Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом. Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах N 5 від 17.01.2000 р. затверджена форма Типового договору оренди земельної частки (паю). Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119. Значну частину, із загальної кількості земельних часток (паїв), які невитребувані громадянами складають не успадковані земельні частки. Через тривалу та складну процедуру переоформлення успадкованого майна, в тому числі і земельних ділянок, і затрату на це певних коштів, деякі громадяни своєчасно не вчиняють відповідних дій, однак і не відмовляються від успадкованого права. Одночасно, чинним законодавством України успадковане майно охороняється, а тому вчинення будь-яких дій щодо нього, до моменту переоформлення прав, обмежується. До категорії невитребуваних земельних часток (паїв) відносяться такі земельні частки:
земельні частки (паї), на які громадяни, які мають право на земельну частку, не отримали сертифікатів чи іншим чином не заявили свої права на земельну частку;
земельні частки, на які вже сертифікат отриманий, але власник сертифікату не розпорядився ним належним чином (не подана заява про виділення в натурі для передачі в оренду чи для сумісного обробітку);
земельні частки, власники яких померли, їх спадкоємці не прийняли спадщини, а термін дії договору оренди закінчився чи договір не був укладений.
До невитребуваних паїв не відносяться земельні частки, власники яких померли, але термін договору оренди ще не закінчився. За такими договорами мають право отримувати орендну плату спадкоємці. І тільки якщо договір закінчився, а спадкоємці не прийняли спадщини, зазначені земельні частки набудуть статусу невитребуваних.
Водночас, відповідна рада чи адміністрація при здійсненні такого розпорядження повинна враховувати і додаткові вимоги щодо правового режиму зазначених часток (паїв), зокрема паї не можуть передаватися у власність інших суб’єктів, окрім власників права на земельну частку (пай).
Згідно із ст. 7,31 Закону України «Про оренду землі» та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМ України від 3 березня 2004 року № 220, смерть орендодавця (власника землі) не є підставою для автоматичного припинення договору оренди землі.
Отже, після смерті власника земельної частки (паю) договір оренди землі зберігає свою силу як орендаря, так і для майбутніх власників землі. Одержавши сертифікат чи державний акт на право власності на земельну ділянку, спадкоємці зможуть переоформити договір оренди землі вже на своє імя.
На підтвердження викладеного в п.5 ст.1268 ЦК України зазначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Тому, така земельна ділянка, земельна частка (пай) до оформлення спадкоємцями прав на неї не може вважатися невитребуваною. Такі спадкоємці матимуть змогу отримати орендну плату за користування землею ( за один чи кілька років ) після отримання у державного нотаріуса свідоцтва про право на спадщину. Орендна плата має виплачуватись спадкоємцям без урахування індексу інфляції чи пені, оскільки орендар не міг її виплатити через відсутність належного одержувача коштів, а значить його відповідальності у невчасній виплаті орендної плати немає.
Таким чином, передача в оренду земельних ділянок, спадкоємці яких не отримали свідоцтв на право на спадщину, а земельні ділянки були здані в оренду спадкодавцем, не може здійснюватися органами місцевого самоврядування чи органами державної влади, позаяк дані земельні ділянки не набули статусу невитребуваних.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток» та п. 12 постанови КМУ від 04.02.04 № 122 «Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток» відповідна сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація повинні своїм рішенням визначити вищезазначені земельні частки як невитребувані земельні частки і мають право укласти договір оренди невитребуваних земельних часток до настання певної умови, передбаченою ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі земельних ділянок власникам земельних часток»: до моменту оформлення їх власниками права власності на земельну ділянку».
До рішення ради (розпорядження голови райдержадміністрації) повинен додаватися список власників земельних часток, чиї землі передані в управління раді (РДА).
Орендна плата за користування такою часткою має надходити до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади і не підлягає поверненню власнику сертифіката, оскільки орендодавцем відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі земельних ділянок власникам земельних часток виступила рада чи адміністрація, яка, відповідно до умов договору, і має отримувати орендну плату.
Земельна ділянка передається в оренду з урахуванням вимог Закону України «Про оренду землі», Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220 із змінами і доповненнями, Указів Президента України від 02.02.2002 р. № 92 із змінами і доповненнями, внесеними Указами Президента України від 13.09.2002 р. №830/2002 та від 19.08.2008 р. №725/2008.4
Право оренди землі виникає після його державної реєстрації.
Після спливу терміну прийняття спадщини сільська, селищна, міська рада зобов’язана своєчасно виявити таку земельну ділянку та звернутися до суду з метою визнання її відумерлою.
Слід зазначити, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (тобто у комунальну власність).
Дана інформація носить рекомендаційний характер, так як на законодавчому рівні, залишається поки що неврегульованою.

Іван Мудревський, 
в.о. начальника відділу Держгеокадастру 
у Чуднівському районі

Категорія: Консультації, роз’яснення, поради | Переглядів: 354 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |