Понеділок, 2018-06-25, 11:22 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Червень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2017 » Червень » 26 » Як зберегти продуктивність осушених земель
6:03 PM
Як зберегти продуктивність осушених земель


Меліоровані (осушені) землі – справжній «золотий» земельний запас області. Ще у радянські часи на тисячах гектарах перезволожених, болотистих територій, переважно північних районів області, була проведена ефективна меліорація, і ці раніше занедбані сільгоспугіддя отримали високий статус продуктивності. Задля цього держава вклала в їх осушення сотні мільйонів (тоді рублів) і що тепер? У кожному районі вони по-різному використовуються, а подекуди й не використовуються взагалі. Скажімо, загальна площа осушених земель в Овруцькому районі нині становить 30,5 тисячі гектарів. Із них слід виділити категорію особливо цінних земель – це меліоровані землі із гончарним дренажем, їх тут обліковується 12,7 тисяч гектарів, а з подвійним водним регулюванням – 12,8 тисяч гектарів.


Переважна більшість меліорованих земель в Овруцькому районі зараз використовується сільгоспвиробниками на умовах оренди. Як правило, їх орендують потужні агрофірми: «Іпак», «Райз-Полісся» та деякі місцеві сільгосппідприємства.

– Використання осушених угідь мав свої особливості, – розповідає начальник Овруцького міжрайонного управління водного господарства Михайло Шваб. – Адже це високопродуктивні землі, до яких «підключена» система осушення або й двобічна: осушення і зволоження. Тому їх використовувати треба так, щоб не пошкодити раніше прокладену водну мережу: трубопроводи, шлюзи, колодязі, водні канали і т. п  Бажано також, щоб зберігався порядок сівозміни (як мінімум 8-польні сівозміни), щоб був достатній рівень гумусу в грунті. Не кажучи вже про комплекс агрохімічних заходів, він має бути продуманим і врівноваженим, адже «зайва» вода із полів по меліоративних каналах відводиться у місцеві водойми та річки і дуже добре, якщо вона стікає без хімікатів. Меліоровані землі – справжній «золотий» запас Овруцького району. Завдяки регулюючим гідроспорудам і колодязям можна постійно утримувати оптимальний режим вологи на полях і завдяки цьому – вирощувати удвічі-тричі більші врожаї. Зрозуміло, що це надто складна інженерна інфраструктура, якою необхідно правильно користуватися і берегти її.  На жаль, не всі сільгоспвиробники це розуміють і бережливо ставляться до наявних гідроспоруд. Тому, згідно нормативного земельного законодавства в угодах про оренду меліорованих площ слід би прописувати пункти й про обслуговування меліоративних мереж, які «прив’язані» до меліорованих угідь, адже їх слід періодично чистити, промивати, робити необхідні заміри вологи і т. п. Однак, не всі сільгоспвиробники навіть про це знають, а підготовлених спеціалістів - гідрологів у них і подавну немає. Тому дуже бажано було б, щоб до складу комісій з надання в оренду меліорованих земель включалися спеціалісти державних органів водних ресурсів, – зазначає Михайло Дмитрович.

Як відомо, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1253 відповідальність за утримання і збереження внутрішньогосподарської меліоративної  мережі покладено на сільські і селищні ради. Та, на жаль, не всі вони в змозі управляти такими складними комплексами гідроспоруд та й достатніх коштів у них для цього немає, спеціалістів також.

Отож, такий стан речей є досить тривожним, адже без належного обслуговування вся комунальна гідромеліорована мережа почне поступово занепадати, а відтак і осушені угіддя втратять свою високу продуктивність.

Однак, є й приємні винятки.

На території Кирданівської сільради нині обліковується близько 1,5 тисячі гектарів меліорованих земель. Майже весь їх масив орендують сільгоспвиробники. У цьому році сюди зайшло ТОВ «Бальзак», воно на осушених угіддях  вирощує зернові, кукурудзу і картоплю.

– Ясна річ, врожаї на наших  осушених землях сільгосппідприємства щороку отримують високі. У свою чергу, сільська громада отримує кошти від оренди  землі, а це сотні тисяч гривень, – каже Кирданівський сільський голова Світлана Корчемна.- У кожного голови сільради Овруцького району є державні акти передачі із картами меліоративних угідь, де вказана балансова вартість меліорованих земель і гідроспоруд, їх площі та схеми розміщення. Зокрема, по Кирданівській сільраді балансова вартість внутрішньогосподарської мережі становить близько 818 тисяч гривень. Весь цей меліоративний комплекс ми утримуємо власними силами, а якщо ж виникають проблеми або поломки,  то ми звертаємося за допомогою до Овруцького міжрайонного управління водного господарства і нам надається спеціалізована допомога, – уточнює Кирданівський сільський голова.

Зрозуміло, що така співпраця йде на користь і громаді, і працівникам водного господарства, і сільгоспвиробникам. Та, на жаль, не у всіх районах області вона налагоджена належним чином. Тому ця актуальна тема буде продовжена.

 

Категорія: Вода | Переглядів: 156 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |