П`ятниця, 2018-05-25, 5:50 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Вересень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2016 » Вересень » 28 » Ліс – це не лише дерева
4:36 PM
Ліс – це не лише дерева

Меркантильний підхід.

Чим далі в ліс, тим більше ми його сприймаємо меркантильно. Рубати дрова, збирати гриби і ягоди, розпалювати багаття під час відпочинку,- ми звикли до того, що лісові угіддя мають служити для задоволення наших корисливих потреб. Але ж ліс був і залишається місцем проживання для багатьох тисяч диких звірів, пташок, плазунів, мільйонів комах та інших живих істот.

Тому вчені, екологи, прості природолюби все більше переконують, що ліс – це не лише дерева, а складна екосистема із незбагненними для нас переплетіннями живих істот і організмів. Хто, коли і як цікавився долею жучків, пташок, мурах, які мільйони років мешкають серед кущів і дерев і  вже не одне тисячоліття страждають від людської зневаги і хижацько-споживацького меркантилізму.

Дуже тішить те, що голос захисників природи стає все більш вагомим  і потужним, однак реальну і дієву допомогу довкіллю найчастіше надають самі лісівники. На жаль, вони краще знають і ті реальні загрози, які вже існують і незабаром можуть виникнути у вже сформованих екосистемах. І в цьому легко переконатися на прикладі одного держлісгоспу – Городницького. Побуваємо там.

Дерева також під загрозою.

Вислів про те, що «ліс рубають, аж тріски летять» сьогодні справедливий лише наполовину. Як правило, зараз лісівники вирубують лише зрілі і хворі дерева. На жаль, хворого лісу стає все більше, причини також відомі – посухи, шкідники і хвороби.

Що можна рубати сьогодні в лісі, а що не можна вирішують не одні лісівники, а колегіальні комісії. Навіть санітарні рубки тепер проводяться лише із дозволу фахівців спеціалізованого підприємства «Вінницялісозахист». На жаль, зараз продовжується масове всихання хвойних насаджень через глобальне потепління і нашестя шкідників. Але щоб різати дерева, їх спочатку треба посадити, затим виростити, захистити від пожеж і браконьєрів.

У Городницькому держлісгоспі лісовідновлення – головний пріоритет у роботі. А здоровий ліс виростити стає все важче. Окрім традиційних порід (сосни, дуба, берези) тут активно культивують таку рідкісну породу, як модрина. Вона швидко росте і стійка до хвороб.

- У нас є насадження модрини, яким вже більше 180 років, тому ми хочемо не лише зберегти, але й примножити ці унікальні,  велетенські дерева, - розповідає директор ДП «Городницьке лісове господарство» Віктор Мельник. –  Ми вирішили збільшити площі модрини, садимо також більше сосни і дуба. Але природа вносить свої корективи і в залежності від типу ґрунтів і кліматичних умов, лісівники висаджують ту чи іншу лісову культуру. Зараз все більше культивуємо так звані змішані лісопосадки, де береза росте разом із сосною, а сосна із дубом і т.п., тому що монопосадки гірше приживаються нині в умовах глобального потепління і зміни клімату. А змішана система лісопосадки посилює стійкість молодих дерев, - переконує директор держлісгоспу.

У цьому році городницькі лісівники висадили 300 гектарів молодого лісу, а торік – 285. Щороку «приростає» територія молодих насаджень на 5-10 гектарів,  хоча їх подальший догляд стає все більш ретельним і витратним.

З іншого боку, в лісгоспі ще багато боліт, пісковиків, чагарників, де домінують другорядні породи, такі як осика, крушина, лоза і верба. У цих важкодоступних «глухих» місцях також необхідно створити насадження продуктивного лісу, вирізавши кущі і чагарники. Із них, як правило, заготовляють дрова, теж потрібна сьогодні деревина. У Новоград-Волинському районі використовувати газ для обігріву шкіл, лікарень, інших соціальних закладів просто нерозумно, бо надто затратно.

Три місцевих лісгоспи здатні повністю забезпечити дешевими дровами всю соціальну сферу довколишніх районів, а депутат обласної ради Віктор Мельник особисто переконує керівників місцевих шкіл і лікарень переводити заклади на твердопаливне опалення. Тим більше, що й перспективи лісових дров набагато «твердіші», чим газове забезпечення. Лісівники вважають, що на газових котельнях треба вже вішати великі амбарні замки.

Менше мисливських угідь, більше заповідників.

Ліс – величезний конгломерат флори і фауни, де живуть мільйони живих істот: комахи, птахи, тварини, вони також потребують нашої уваги і захисту. Саме для цього на територіях лісового фонду створюють природно-заповідні об’єкти: заповідники, заказники і парки. Городницький держлісгосп – лідер в області, бо утримує їх найбільшу кількість – 11, а загальна заповідна площа займає 3,6 тисяч гектарів, фактично кожна десята частина лісгоспу є заповідною. Тут розміщено 3 великі заказники загальнодержавного значення («Городницький», «Козява» та «Червоновольський»), 2 пам’ятки природи і садово-паркового мистецтва (парк «Городницький», урочище «Модрина»), а також 6 заказників місцевого значення, серед них такі унікальні як: «Страусове перо» та «Ліс над Случчю».

- Заповідність території передбачає й особливий режим його утримання й існування, - зазначає головний лісничий ДП «Городницьке лісове господарство» Леонтій Валінкевич. – Відповідно до спеціального Положення на заповідних територіях забороняється лісогосподарська і мисливська діяльність, а дозволено проводити лише санітарно-оздоровчі заходи і  в крайніх випадках - санітарні рубки. Основне призначення заповідників і заказників – це збереження природних ландшафтів у «дикому» стані, без будь-якого втручання людини у процеси природного відбору.

На лісівників покладена повна охорона заповідних об’єктів, як від людей, так і шкідників, яких більшає нині в лісах. І треба казати відверто, що всю цю роботу лісівники виконують безкоштовно, тому що виділення бюджетних коштів на це не передбачено, - зауважує головний лісничий держлісгоспу.

На території Городницького лісового господарства нині  мешкають  сотні видів тварин і птахів: від лося до польової миші. Останнім часом тут побільшало бобрів, диких кіз і свиней, знову з’явився рись. Тут також ростуть десятки «червонокнижних» рослин, і такі унікальні як: модрина, азалія понтійська, верес, рідкісні види папороті і квітів.

Дуже важливо, що в лісгоспі не зареєстровано окремих мисливських товариств і клубів, а місцеві мисливські угіддя займають всього 1000 гектарів, це в 3,6 разів менше, ніж заповідні площі. Зрозуміло, що звірі, птахи, інша живність тут почуваються добре, хоча й браконьєрські набіги також не зникли, але на заваді їм стоїть лісова охорона, яка є у кожному окремому лісництві.

Частими гостями Городницького держлісгоспу є науковці, екологи, пересічні природолюби. Зовсім недавно дослідники обстежили «глухі» місця і заплави річки Случ і виявили там десятки «червонокнижних» рослин. Найбільш поширені із них: підсніжники, булатка довголиста, «зозулині сльози», любка дволиста, пальчатокорінники 5 видів, «вовчі ягоди», лілія лісова і т.п. На жаль, теперішні кліматичні умови не сприяють збереженню цих рідкісних рослин, тому лісівники посилили й  за ними догляд.

На щастя, більшість унікальних видів рослин і тварин вже достатньо вивчені, описані у книгах і спеціалізованих виданнях, а в лісгоспі виготовлені спеціальні фотоальбоми із їх ілюстраціями і навіть відеофільми.

Городницький держлісгосп, до речі, пройшов спеціальну міжнародну сертифікацію і отримав відповідний сертифікат, де названі 3 основних аспекти його ефективної діяльності: соціальний, економічний і екологічний. І саме в екологічному напрямку лісгосп отримав найбільше високих оцінок від міжнародних експертів.

На превеликий жаль, в нашій області за останніх 3 роки не створено жодного нового заповідника, зате мисливсько-браконьєрські угіддя зросли у декілька разів.

Категорія: Ліс | Переглядів: 380 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |