Понеділок, 2018-06-25, 11:21 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Грудень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2016 » Грудень » 16 » Міні-ГЕС відроджують енергопотужності
4:45 PM
Міні-ГЕС відроджують енергопотужності

Колись незамінні, а потім забуті і занедбані  малі гідроелектростанції швидко відроджуються і повертаються із небуття. Інвестори зараз «розтоплюють» їх, як гарячі пиріжки.


В нашій області вже відновлено роботу більше 15 гідроелектростанцій місцевого рівня, ще з десяток  їх у стадії модернізації. І це, як кажуть, приємний сигнал для економіки області. А щоб детальніше оцінити «плюси» і «мінуси» сучасної мініенергетики, разом із фахівцями обласного управління водних ресурсів ми вирішили відвідати деякі гідроспоруди.

В Олевському районі діє одна потужна гідроелектростанція у селі Лопатичі. Вона була здана в експлуатацію у 2010 році і стабільно працює по сьогоднішній день. Нинішній її власник – ТОВ «Український енергетичний розвиток» провів  капітальний ремонт приміщень, замінив гідротурбіну, зміцнив греблю, наповнив водосховище. Взагалі то, ця ГЕС була побудована ще у 1951 році, але працювала не дуже довго, бо настали часи «гігантоманії», коли вважалось, що малі ГЕС вже не потрібні, якщо з’явились потужні АЕС, ТЕС.  

У 2010 році Лопатицьку ГЕС знову було відновлено вже у модернізованому вигляді. Тепер вона виробляє приблизно 160 кВт. за добу, в залежності від пори року і руху води. Але й ці кіловати надто важливі сьогодні при загальному дефіциті енергоресурсів.

Звичайно, місцева гідроенергетика дає значні переваги і для регіону, адже і водосховище, і гребля отримали нового ефективного господаря. Раніше цей важливий гідрооб’єкт був практично безгосподарним і поступово розвалювався, що спричиняло величезні аварійні ризики для затоплення значних територій і місцевого населення.

Головний інженер Олевського управління водного господарства Анатолій Савчук запевняє, що тепер після ремонту греблі і встановлення нової гідротурбіни, ці загрози стали мінімальними та й контроль за ситуацією став цілодобовим.  Тим більше, що нові власники ГЕС допомагають жителям села в освітленні вулиць, ремонті доріг, збереженні водосховища і довкілля.

Старожили пам’ятають, що переважна більшість малих і середніх ГЕС в нашій області  були збудовані ще у 50-х роках минулого століття, за планом ГОЕЛРО, на більшості повноводних річок області. Але потім в країні були побудовані мегапотужні ТЕС і АЕС, тому потреба в такій «дрібноті» відпала. Більшість малих ГЕС в області припинили роботу, а деякі взагалі були розкрадені і розламані.

- Точних даних немає, але відомо, що півстоліття тому у нас працювало з півсотні гідроелектростанцій, а на початку цього століття  всього три, - розповідає начальник відділу водних ресурсів облводгоспу Григорій Куц. – Та час показав, що це була помилкова політика, і буквально 5-10 років тому мала гідроенергетика знову зацікавила потенційних інвесторів, і тепер вона почала поступово відновлюватись. Нині збереглося  приблизно 26 міні-ГЕС в області, половина із них вже практично відновила роботу. Це дуже вигідно для держави, враховуючи дефіцит енергоносіїв, і вигідно для гідробезпеки регіонів, де вони розміщені, адже інвестори, вкладають значні кошти у зміцнення занедбаних гідроспоруд, відновлюють греблі, слідкують за рівнями води у водосховищах, - зазначає Григорій Петрович.

Нещодавно інвестори відновили роботу декілька ГЕС у Новоград-Волинському районі: Чижівську, зокрема.  У Житомирському районі запрацювали відремонтовані ГЕС у селах Ліщин і Млинища, на підході – Денеші і «Відсічне».

Дуже цікавить інвесторів гідроенергетика на річці Случ, бо це найбільш повноводна річка в області, а також на річках Тетерів, Уборть і Уж.

Інвестиції в гідроенергетику – це іноді довгий і складний процес, але ці капіталовкладення швидко окуповуються.  Звичайно, на роботу міні-ГЕС дещо  впливає сезонність, адже повноводність річок залежить від пори року. В часи посухи гідроелектростанція може взагалі зупинитись, а в паводок – працює на повну потужність.

А чи немає шкоди від них довкіллю? Фахівці-гідротехніки запевняють, що будь-яка акумуляція води створює свій неповторний мікроклімат. Корисними є і запаси води, скажімо, на випадок посухи або пожежі. А створення великих штучних ємностей допомагає при паводках, бо вони зменшують руйнівну хвилю водостихії і запобігають затопленням.

Зрозуміло й те, що кожен власник ГЕС просто змушений щоденно дбати про міцність греблі, слідкувати за рівнями води, облаштовувати прилеглу територію. Це у свою чергу активізувало й активне риборозведення у водосховищах, які тепер перебувають під постійним наглядом. Одне іншому, як кажуть, не заважає: можна паралельно і електрострум виробляти, і рибу вирощувати.

І, до речі, спеціалісти водної галузі стверджують, що дуже розумно поступила міська влада Житомира, що оголосила конкурс на спорудження ГЕС на греблі, біля голови Чацького. Там і місце для гідроелектростанції унікальне, адже скиди води на рівні 21 метра зможуть «крутити» досить потужну турбіну і дати гарні прибутки інвестору.

У свою чергу, житомиряни позбудуться однієї із найбільших аварійних загроз, адже сама гребля давно потребує капітального ремонту, нові ж  інвестори змушені будуть її відремонтувати.

Як бачимо, вигода тут обопільна. І це, до речі, стосується й інших відновлених об’єктів гідроенергетики. Місцевий люд сприймає відродження «забутих» міні-ГЕС досить позитивно.

 

Категорія: Вода | Переглядів: 346 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |