П`ятниця, 2018-05-25, 5:42 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Лютий 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2015 » Лютий » 25 » Надра землі і проблеми рекультивації
2:56 PM
Надра землі і проблеми рекультивації

 

Надра Олевського району, як відомо, багаті на деякі види корисних копалин, особливо камінь та торф, адже у нас знаходиться Пержанський кристалічний щит, ще з нерозвіданими детально родовищами дорогоцінних каменів: флюориту, бурштину та рідкісних металів берилію, срібла та олова.


У районі є чотири підприємства добувної промисловості, які проводили роботи по розробці корисних копалин, а саме видобування кварцитовидних пісковиків, придатних в якості сировини для виробництва будівельного щебеню та бутового каменю. Загальна площа земель зайнятих під карєрами, відвалами відкритих порід, виробничими територіями, будівлями та спорудами даних підприємств становить- 329,9 га.
Зараз гірничодобувне підприємство ПП «Союз-Граніт» проводить геологічне вивчення надр, у тому числі дослідно-промислову розробку корисних копалин «Кишинського родовища граніту» загальною площею 4,2 га, на території Кишинської сільської ради.
Розробку та добування торфу, який відноситься до твердих корисних копалин загальнодержавного значення на торфомасиві «Чистина», проводить ДП «Олевськторф», на торфомасиві «Корма»- Озерянським торфозаводом державного підприємства «Житомирторф».
Ще близько 5 тисяч гектарів торфородовищ, на яких не проведено детальної геологічної розвідки покладів торфу, в основному розміщуються на територіях, що перебувають в постійному користуванні лісогосподарських підприємств. Але гострою для району залишається ще одна проблема.
Землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані грунтів і материнських порід та у гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, підлягають рекультивації.
Рекультивація порушених земель — це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.
При рекультивації порушених земель, в районі, внаслідок завершення робіт по добуванню торфу на паливо чи добриво, не викликає великих проблем. Рекультивація таких земель проводиться відповідно до розроблених робочих проектів рекультивації. На рекультивованих земельних ділянках намічених до передачі під сільськогосподарське використання залишається 50 сантиметрів торфу, а під лісогосподарське використання — 30 сантиметрів торфу. Після технічної рекультивації проводиться другий етап — це біологічна рекультивація, а саме внесення органічних і мінеральних добрив.
Рекультивація ж порушених земель при добуванні корисних копалин кар’єрним способом більш проблемна. В більшості випадків кар’єри, в яких проводиться добування кварцитовидних пісковиків розташовані на ґрунтах з виходами кристалічних порід і на таких місцевостях практично відсутній родючий шар ґрунту. Тому робочими проектами із землеустрою по рекультивації порушених земель передбачається прилеглі території до кар’єрів рекультивувати під заліснення, а самі кар’єри під водойми.

 


І все, ж найбільш кричущою для нашого регіону, наразі, є проблема нелегального видобутку дорогоцінного каменю — бурштину. Організовані групи людей з водопомпами, екскаваторами і громадяни лопатами, як з Олевського району та сусідніх районів області, а також велика чисельність громадян північних районів Рівненської області проводять розкопування окремих земельних ділянок сільськогосподарських і лісогосподарських земель, чим дико порушується екологічна ситуація в районі.
Депутати Олевської районної ради, керівництво правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади району вкрай стурбовані фактами незаконного видобутку бурштину. Олевською районою радою направлено звернення до Президента України, Голови Верховної ради України, Премєр-Міністра України, щодо легалізації видобутку бурштину, в частині прийняття Закону України «Про бурштин» та внесення змін до діючих Законів України, Постанов та Розпоряджень Кабінету Міністрів України. Позитивний розгляд даного звернення дасть змогу спростити процедуру надання в користування розвіданих родовищ бурштину, отримання дозвільних документів, посилить відповідальність за незаконний видобуток та його реалізацію, і надасть змогу в подальшому провести якісну рекультивацію порушених земель і повернення їх попереднім землекористувачам у стані придатному для сільськогосподарського та/або лісогосподарського використання.

 

Микола Самченко,
начальник відділу Держземагентства
в Олевському районі

Категорія: Надра | Переглядів: 382 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |