Понеділок, 2018-06-18, 6:31 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2014 » Грудень » 24 » Не витребувані паї і головоломки на шляху їх подальшого використання
11:21 PM
Не витребувані паї і головоломки на шляху їх подальшого використання

1. Недопрацьована нормативна база

Згідно ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
Проте, відповідно до Перехідних положень Закону України «Про оренду землі» громадяни-власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення відповідно до сертифікатів на право на земельну частку (пай).
В разі, коли громадяни з різних причин не реалізують своє право на земельну частку (пай), такі земельні ділянки відносяться до нерозподілених (невитребуваних), тобто номінально вони не мають власника.
До категорії нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв) належать:
земельні частки (паї), на які громадяни, котрі мають право на земельну частку (пай) відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, не отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) чи іншим чином не заявили свої права на земельну частку (пай);
— земельні частки (паї), на які сертифікат на право на земельну частку (пай) уже отриманий, але власник сертифіката не розпорядився ним належним чином (не подано заяву про виділення в натурі (на місцевості) для передачі в оренду чи для сумісного обробітку);
— власник земельної частки (паю) не з’явився на збори і не взяв участь у розподілі земельних ділянок через хворобу чи з інших причин;
— громадянин не встиг до моменту проведення зборів по розподілу земельних ділянок оформити право на успадковану земельну частку (пай);
— власники земельних часток (паїв), які взяли участь у проведенні зборів членів реформованих КСП по розподілу земельних ділянок, але не оформили право власності на земельні ділянки відповідно до вимог діючого законодавства;
— земельні частки (паї), право власності на яке не оформлено, власники яких померли, а їх спадкоємці не прийняли спадщини.

2. Сумна статистика

На території області рахується 43323 невитребуваних земельних часток (паїв) на загальну площу 128141,1 га, а 14% громадян, які набули право на земельну частку (пай), повноцінними землевласниками не стали.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Крім того, відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2004 року N 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Отже, відповідна сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація в межах компетенції має законне право передавати в користування на умовах оренди земельні ділянки, які визначені як невитребувані (нерозподілені) на строк до моменту оформлення їх власниками права на земельну ділянку.

 

 

3.Місцева влада діє не рішуче

Наразі,із загальної кількості невитребуваних часток (паїв) на підставі рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування на території області 26% їх передано в оренду (11153 паїв на площі 32606,4 га).
Орендна плата за користування такою часткою має надходити до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади і не підлягає поверненню власнику сертифіката, оскільки орендодавцем виступала рада чи адміністрація, яка відповідно до договору і є отримувачем орендної плати.
У разі виявлення власника він може скористатися належним йому правом на земельну частку (пай), тобто вимагати виділення земельної частки в натурі (на місцевості) або переукласти договір оренди, укладений радою або державною адміністрацією від свого імені, чи припинити його дію.
На практиці ж, часто виникають ситуації, коли спеціалісти та посадові особи сільських, селищних, міських рад, районних державних адміністрацій не можуть розрізнити таких понять, як нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка та земельна ділянка, право на яку уже реалізовано її власником. Хибним є погляд, що земельна ділянка, передана в оренду її власником, після його смерті вважається невитребуваною, якщо спадкоємці вчасно не переоформлять право власності на неї.
Згідно із ст. 7 та 31 Закону України «Про оренду землі» та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою КМ України від 03.03.2004р. № 220, смерть орендодавця (власника землі) не є підставою для автоматичного припинення договору оренди землі.
Отже, після смерті власника земельної частки (паю) договір оренди землі зберігає свою силу як для орендаря, так і для майбутніх власників землі. Одержавши сертифікат чи оформивши право власності відповідно до закону, спадкоємці зможуть переоформити договір оренди землі вже на своє ім’я.
На підтвердження викладеного в п. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України зазначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Тому, така земельна ділянка, земельна частка (пай) до оформлення спадкоємцями прав на неї не може вважатися невитребуваною. Такі спадкоємці матимуть змогу отримати орендну плату за користування землею (за один чи кілька років) після отримання у державного нотаріуса свідоцтва про право на спадщину. Орендна плата має виплачуватись спадкоємцям без урахування індексу інфляції чи пені, оскільки орендар не міг її виплатити через відсутність належного одержувача коштів, а значить його відповідальності у невчасній виплаті орендної плати немає.

4. Чи можна зареєструвати не витребувану земельну ділянку?

Залишається проблемним питанням державна реєстрація договорів оренди невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок.
Так, відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що право оренди земельної ділянки, є похідним і реєструється після державної реєстрації права власності на таке майно.
Стосовно невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок то відповідно до діючого на даний час законодавства неможливо зареєструвати право власності на земельну ділянку на іншу особу (в тому числі сільську, селищну, міську раду чи райдержадміністрацію), крім власника земельної частки (паю), в зв’язку з чим державна реєстрація похідних прав (в тому числі права оренди) на такі земельні ділянки також є неможливою.
Але, порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 № 119, передбачена можливість реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за місцем розташування земельної частки (паю).
Проте, із набуттям чинності Закону України «Про Державний земельних кадастр» практична реалізація положень постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 № 119 стала сумнівною, оскільки при передачі земельної ділянки в оренду передбачена необхідність її формування як об’єкта цивільних прав (визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру).
Крім того, в статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», яка передбачає можливість передачі в оренду земель сільськогосподарського призначення районними державними адміністраціями, визначена як об’єкт права земельна ділянка, а не земельна частка (пай), в зв’язку з чим при передачі в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок мають застосовуватися норми Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в частині державної реєстрації права оренди, а сільські, селищні, міські ради не є державними органами реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Отже, питання укладання та державної реєстрації права оренди на невитребувані (нерозподілені) земельні ділянки власників земельних часток (паїв) потребує врегулювання на законодавчому рівні.

 

Сергій Музиченко,
начальник відділу землеустрою та охорони земель 

Категорія: Земля | Переглядів: 1426 | | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |