Субота, 2018-06-23, 5:20 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Вересень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2014 » Вересень » 18 » Нові стратегії сучасного лісокористування
11:09 AM
Нові стратегії сучасного лісокористування

 

На початку нового тисячоліття проблеми збереження життєвого середовища людства прийняло глобальний характер, зачіпаючи інтереси всіх народів Землі. Нині людство планети прийшло до визнання того, що інтенсивне використання біоресурсів і лісових ресурсів в тому числі, вступає в постійно зростаюче протиріччя з життєвими інтересами сьогоднішнього і майбутніх поколінь людства.


Вчені, спеціалісти, екологи, державні діячі починаючи з 60-х років минулого століття, враховуючи зростаючу стурбованість світової громадськості станом біосфери, розробили цілий ряд програм і документів, один із них «Концепцію про біорізноманіття», яку розробила ООН, Україна підписала в 1992 році.

Відповідно до даної Концепції Україна розробила Національну програму збереження біологічного та ландшафтного різноманіття України на період до 2015 року, програму «Ліси України» на 2002-2015 роки. Цією програмою визначено необхідність вдосконалення системи ведення та основні напрями розвитку лісового господарства.

Нова стратегія ведення лісового господарства передбачає його переорієнтацію з ресурсного на біосферний напрямок шляхом підвищення стійкості лісових екосистем до зростаючого
антропогенного навантаження, збереження різноманіття лісових екосистем та їх поліпшення і раціонального невиснажливого лісокористування.

На даний час підприємство «Житомироблагроліс» об’єднує 10 лісогосподарських підприємства області, яким рішеннями обласної ради та розпорядженнями райдержадміністрацій передано в постійне користування 298,2 тис. га земель лісового фонду, що складає 28 % від загального лісового фонду області.

Загальний стовбурний запас лісів наданих в користування становить 46,5 млн м. куб деревини, середній вік насаджень 45 років, а вікова структура лісових насаджень слідуюча: молодняки — 24 %, середньовікові— 70 %, пристигаючі, стиглі та перестійні-6 %. Щорічний загальний приріст деревини складає 991 тис.м.куб., а в перерахунку на 1 гектар покритих лісом земель — 3,9 м. куб./га. Інтенсивність лісокористування, враховуючи всі види рубок, не перевищує загального річного приросту стовбурної деревини і складає по підприємствах в середньому 37 % в рік.

Підприємство «Житомироблагроліс» з періоду створення проводить весь комплекс робіт на виконання державних програм по відтворенню, охороні, захисту лісів та раціональному їх використанню. Метою діяльності підприємства є реалізація державної політики розвитку лісового господарства і раціонального використання лісових ресурсів, охорона і захист лісів, а також одержання прибутку за рахунок задоволення потреб споживчого ринку у його продукції та послугах на основі ефективного використання виробничого та фінансового потенціалу. Предметом діяльності є координація діяльності на надання методичної допомоги підвідомчим структурам області у спеціалізованому веденні лісового господарства.

За період з 2000 по 2013 роки лісогосподарськими підприємствами проведено лісовідновних робіт на площі 22,2 тис.га. За 8 місяців 2014 року 1,8 тис.га. В тому числі такий важливий показник, як посадка лісу, виконано в об’ємі 11,9 тис. га. За 8 місяців 2014 року 1,1 тис.га.

Дочірні підприємства «Житомироблагроліс» створили лісові розсадники на площі 6,5 га на яких щорічно вирощується посадковий матеріал для забезпечення лісовідтворення в повному обсязі. Лісовідновлення на підприємствах області проводиться за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності. Створення лісових насаджень проводиться відповідно до вимог ведення лісового господарств

Проведена значна робота по натурному оформленню лісів, встановлені квартальні стовпи, аншлаги та інше.

Для оперативного і дійового контролю за станом ведення лісового господарства в практику нашої роботи введено систематичне проведення планових та позапланових ревізій та методичних перевірок.
Наше підприємство володіє особистим товарним знаком, який зареєстровано в Державному реєстрі департаменту інтелектуальної власності.

За роки діяльності підприємствами сплачено до різних рівнів бюджетів та фондів понад 233 млн. грн., в тому числі до державного бюджету 52,9 млн. грн. до місцевого 52,2 млн. грн. та обласного бюджету 25,5 млн. грн.

Переглянуто кадровий склад лісогосподарських підприємств районів. Зараз в системі підприємства «Житомироблагроліс» нараховується 80 працівників із вищою та 245 — з середньо-спеціальною освітою. Для їх поповнення подано заявки до Малинського лісогосподарського коледжу та Житомирського агроекологічного університету.

Загальна чисельність працюючих по підприємствах в 2014р. становить 1295 осіб, в т.ч. лісова охорона 808 осіб. Середньомісячна зарплата в 2014р. склала 2779 грн.

У відповідності з рішенням обласної ради, з метою упорядкування структури лісогосподарських підприємств та налагодження чіткої і безумовної підпорядкованості і підзвітності всіх ланок лісогосподарських підрозділів проведена значна робота по приведенню у відповідність до чинного законодавства їх Статутів.

Перед нами стоять важливі стратегічні завдання :
— Це виконання заходів, запланованих державною програмою «Ліси України», а саме: доведення лісистості до оптимального рівня; поліпшення якісного складу лісових насаджень; підвищення продуктивності; раціональне використання наявних лісових ресурсів; посилення контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів.
— Створення сучасної насіннєвої бази.
— Модернізація та переоснащення основних засобів виробництва.
— Стимулювання розвитку в лісах комунальних підприємств рекреаційної та туристичної інфраструктури.
— Удосконалення формування прозорого ринку деревини шляхом реалізації заготовленої деревини на конкурсних засадах через аукціони і торги.
— Розвиток співпраці між навчальними закладами і підприємствами з метою формування, відтворення та збереження кадрового потенціалу, підвищення його кваліфікації.
— Розвиток та розширення співробітництва з лісівниками близького і далекого зарубіжжя.
— Створення нормативної бази для заохочення вкладення короткострокових та довгострокових фінансових інвестицій для налагодження інших видів виробництва товарів народного споживання , переробки тощо.
— Розширення співпраці лісівників із засобами масової інформації. Формування та відображення думки громадськості про стан лісового господарства комунальних підприємств області.

Поряд з тим є і проблемні питання які потребують законодавчого вирішення, це:
1. Удосконалення лісового законодавства.
— Посилення функцій і ролі лісової охорони постійних користувачів та надання статусу правоохоронного органу та затвердження у встановленому порядку «Положення про лісову охорону».
Згідно ст. 89 Лісового кодексу України лісова охорона постійних користувачів взагалі позбавлена будь яких повноважень та соціально-правового захисту, хоча практично виконують ті ж самі функції, що і державна лісова охорона.

2. Відновлення обсягів державного фінансування робіт на виконання програми «Ліси України».
У нас складна, але прекрасна місія — своїм невтомним трудом закласти засади добробуту і благополуччя для наших дітей та онуків.
Враховуючи вищевикладене, можна відмітити, що агролісогосподарські підприємства нашої області, які знаходяться у обласній комунальній власності, повністю виправдовують мету свого створення та призначення — охорона, захист, лісовідновлення та лісовідтворення лісів , підтримка екологічної рівноваги та біорізноманіття всіх видів флори і фауни нашого краю.
І, користуючись нагодою хочу привітати працівників об”єднання «ЖИТОМИРОБЛАГРОЛІС», всіх лісівників області із професійним святом —Днем працівників лісу! Хочу передати Вам найкращі побажання з нагоди свята та висловити глибоку подяку всім трудовим колективам лісогосподарської галузі за нелегку працю. Адже саме завдяки Вашій наполегливості, Вашому працелюбству множаться зелені багатства нашого краю, нашої держави.

Ігор Рибинський,
генеральний директор ЖОКАП «Житомироблагроліс»

Категорія: Ліс | Переглядів: 716 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |