Понеділок, 2018-06-18, 6:37 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Березень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2015 » Березень » 25 » Про деякі особливості заключення договорів оренди на земельні частки (паї)
8:58 PM
Про деякі особливості заключення договорів оренди на земельні частки (паї)

Так, як в більшості, власники земельних часток (паїв),  це пенсіонери, то подальший розвиток орендних відносин має бути зосереджений у напрямі вирішення питання щодо всебічного захисту й гарантування прав селян-орендодавців шляхом їх правової обізнаності, вільної реалізації права розпорядження належною їм землею.


Що треба знати для укладання договору оренди землі (паю):
1. Як укласти найоптимальніший для селянина — орендодавця договір земельної ділянки (паю), які мають бути відсотки?
Згідно статті 13 Закону України «Про оренду землі» (надалі Закон), договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передавати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог  земельного законодавства.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року №220. Відповідно до ст.15 Закону істотними умовами договору оренди землі є:
об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження стану об’єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об’єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, вказаних у статті, є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також визнання договору недійсним відповідно до закону.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначати інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов’язань сторін, порядок страхування об’єкта оренди, порядок відшкодування втрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об’єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.
Невід’ємною частиною договору оренди землі є:
План або схема розташування земельної ділянки, яка передається в оренду;
Кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
Акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
Акт приймання-передачі об’єкта оренди .
2. Орендна плата за земельні частки (паї).
Згідно ст.21 Закону, орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Крім того, указом Президента України від 19.08.2008 року № 725  рекомендовано, що розмір орендної плати земельних ділянок, земельних часток (паїв) повинен бути не менше 3 відсотків, визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).
Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні ділянки переглядається за згодою сторін.
По закінченні строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Разом з тим, звертаю увагу, що згідно ст.3 Цивільного кодексу України, одним із принципів цивільного законодавства є «свобода договору»
Таким  чином, сторони мають право за домовленістю включити в договір будь-які умови, що не суперечать законодавству.
3. Чого слід остерігатися орендодавцям, щоб не бути обманутими?
При укладенні договору оренди землі, земельної частки (паю), орендодавець вправі вимагати від орендаря включити, змінити або взагалі забрати той чи інший пункт договору, що на його думку не відповідає його інтересам.
Також необхідно чітко прописувати в договорі всі істотні умови, наведені раніше та звертати увагу на те, щоб запропонований проект договору оренди земельної ділянки відповідав Типовій формі договору оренди землі.
4. Куди можуть звертатися орендодавці за консультаціями з приводу укладення договорів про оренду паїв або інших земельних ділянок?
За консультаціями щодо роз’яснення земельного законодавства, можна звертатися до відділів Держземагентства за місцем проживання або до органів місцевого самоврядування на місцях.
5. Яка процедура укладення договору? Де він має бути зареєстрований? Яка відповідальність за невиплату або невчасну виплату орендодавцю?
Згідно ст.16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Земельний кодекс України визначає два види оренди землі залежно від строку договору: короткострокова — на строк до 3 років та довгострокова — не більше 50 років.
Статтею 14 зазначеного Закону встановлено, що договір оренди землі укладається в письмовій формі та, за бажанням однієї зі сторін, може бути посвідчений нотаріально. Звертаємо увагу на те, що в разі відсутності нотаріального посвідчення, доцільно було б , щоб при укладенні договору, орендодавець на кожній сторінці договору оренди проставив власний підпис та посвідчив його органом місцевого самоврядування.
Стосовно прав та обов’язків договору оренди землі, до особливих обов’язків орендаря можна віднести обов’язок використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, згідно договору оренди, додержання безпеки землекористування та забезпечення родючості ґрунтів, державних стандартів, норм і правил.
Передача об’єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання — передачі.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. 3 01 січня 2013 року, згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державну реєстрацію договорів оренди проводить реєстраційний відділ управління юстиції (Укрдержреєстр).
Відповідно до статей 35, 36 Закону України «Про оренду землі», спори, пов’язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
6. Чи є порушенням, коли орендарі не повертають орендодавцям їх примірники договорів оренди?
У Прикінцевих положеннях Типового договору оренди землі, визначено, що договір оренди земельної ділянки укладається в трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий — в орендаря, третій — в органі, який провів його державну реєстрацію. В разі відсутності у орендодавця зазначеного договору оренди землі, останній може звернутись в орган, який провів державну реєстрацію договору оренди землі щодо отримання його копії.
7. Які наслідки того, що договір оренди землі не зареєстрований у визначеному законом порядку?
Статтею 210 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Таким чином, якщо договір оренди землі не зареєстрований у встановленому порядку, то він вважається таким, що не набрав чинності. Тобто, у такому випадку у сторін договору жодних цивільних прав і обов’язків не виникає.
8. Як бути з договором оренди земельної частки (паю) в разі смерті її власника?
Згідно із ст. 7 та 31 Закону України «Про оренду землі» та Типового договору оренди землі, смерть орендодавця (власника землі) не є підставою для автоматичного припинення договору оренди землі. Отже, після смерті власника земельної частки (паю) договір оренди землі зберігає свою силу як для орендаря, так і для майбутніх власників землі. Одержавши сертифікат чи оформивши право власності відповідно до закону, спадкоємці зможуть переоформити договір оренди землі вже на своє ім’я.
На підтвердження викладеного в п.5 ст.1268 Цивільного кодексу України зазначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Тому, така земельна частка (пай) до оформлення спадкоємцями прав на неї не може вважатися невитребуваною. Такі спадкоємці матимуть змогу отримати орендну плату за користування землею (за один чи кілька років) після отримання у державного нотаріуса свідоцтва про право на спадщину. Орендна плата має виплачуватись спадкоємцям без урахування індексу інфляції чи пені, оскільки орендар не міг її виплатити через відсутність належного одержувача коштів, а значить його відповідальності у невчасній виплаті орендної плати немає.

Валентина Ястремська,
начальник відділу Держземагентства
у Попільнянському районі 

Категорія: Земля | Переглядів: 1734 | | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |