Четвер, 2018-06-21, 11:34 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Листопад 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2014 » Листопад » 26 » Словечансько-Овруцький кряж: його краса та біда
10:36 PM
Словечансько-Овруцький кряж: його краса та біда

 

Словечансько-Овруцький кряж, розташований в ценральній частині Овруцького району, Житомирської області. Є горбистою грядою, витягнутою з заходу на схід приблизно на 50 км від міста Овруч до села Червонка, і має ширину від 5 км на сході до 15-20 км на заході. Середня висота — 60-80 м, а найвища точка — 316 метрів над рівнем моря, знаходиться в с. Городець Овруцького району. Назва кряжу походить від назв села Словечно і міста Овруч.Словечансько-Овруцький кряж піднімається над Поліською низовиною, відділяючись від неї уступом. Відносне піднесення над навколишньою місцевістю складає 50-60 м. Південні схили кряжу круті, північні — більш пологі. Поверхня кряжу горбиста, розсічена ярами з глибиною 20-25 м.
Річки, що беруть початок на Словечансько-Овруцькому кряжі розбігаються в різні боки від нього, особливо в західній частині (витоки малих річок Селівоніхі, Червонки, Пертниці, Словечно, Норинь). Також тут беруть початок такі річки як Дзвінка, Ясенець, Желонь, Грезля, і ряд їх малих приток. Поза межами кряжу потік сповільнюється, долини цих річок розширюються і стають заболоченими.
Кряж складається з лесових грунтів глибиною 10-25 метрів та рожевих і червоних кварцитів віком 1300-1500 млн. років. На території кряжу розвинута поверхнева, лінійна та підземна ерозія грунту. Площа ярів складає 242 га, глибина яких досягає 20-25 метрів і довжиною до 3 кілометрів, швидкість лінійного приросту ярів пересічно складає 4-6 метрів за рік, в окремих випадках досягає 50 метрів і більше. Еродованість сільськогосподарських угідь становить 38% в 13 агропромислових господарствах району.
З метою захисту від водної ерозії земель Словечансько-Овруцького кряжу, який є унікальним за характером рослинності і центром реліктових видів всього Українського Полісся, необхідно вживати заходи по їх ліквідації, оскільки руйнуванню піддаються родючі землі.
Комплексний розвиток території кряжу значною мірою залежить від удосконалення та розвитку земельних відносин шляхом запровадження системи державного земельного кадастру та здійснення чітких заходів землеустрою і охорони сільських територій, підвищення родючості грунтів та комплексних, синхронних підходів подальшого розвитку протиерозійних заходів. Тому, 01 серпня 2010 року набув чинності Закон України від 04.06.2009 № 1443-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження родючості грунтів», яким було змінено правила використання земель сільсьгосподарського призначення. Вище згаданим Законом були внесені зміни до Земельного кодексу України, згідно яких земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращання природних ландшафтів.

 


На період до 1 січня 2015 року зазначені вимоги поширено на власників землі та землекористувачів, які використовують земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею більш ніж 100 гектарів. Порядок розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, встановлюється Кабінетом Міністрів України, який в свою чергу своєю Постановою від 02.11.2011 № 1134 затвердив Порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Замовлення на розробку таких проектів землеустрою уже зробили СТОВ «Можарівське», ПП «Велідницьке», СТОВ «Нове життя», ПСП «Бігунь» та СТОВ «Хлуплянське».
Не можна сказати, що із стихією тут не боролися, донині збереглися побудовані 112 кілометрів водозатримуючих та водовідвідних валів, 5 км водовідвідних каналів, 18 лотків — швидкотоків зі збірного залізобетону, 50 трубчастих водоскидів, 204 трубчастих водовипусків, на валах крім того на 2500 га створили грунтозахисні насадження, засипали 27 і закріпили 1640 ярів, цим самим врятували 4700 га ріллі, захистили 9 населених пунктів.
На даний час 90% споруд потребують капітального ремонту. Лише висадкою лісових культур — дерев в наших умовах можливо частково ріст ярів зупинити, та й вільних площ для заліснення вже немає, навкруги розпайована земля. Орендарі обробляють її з порушенням всіх природоохоронних норм, недотриманням сівозмін. Стихія вже дороги між селами розмиває, до кладовищ достається, в окремих випадках.
Цього ж року за зверненням відділу Держземагентства в Овруцькому районі до Овруцької районної ради та райдержадміністрації, які в свою чергу звернулись до Житомирської обласної ради, яка 26 сесією 6 скликання від 26.06.14 року зі спеціального фонду виділила Бігунській сільській раді субвенцію в сумі 500 тис.грн. на охорону земель Словечансько-Овруцького кряжу, будівництво гідротехнічних споруд на території Бігунської сільської ради, де на даний час на виділену суму побудовано 1310 метрів вал-дороги, 150 метрів водовідвідної дамби та закінчується будівництво двох трубчастих водоскидів дочірним підприємством ПМК-157 ВАТ «Житомирводбуд».
Окремо хочу сказати про унікальність кряжу. До речі, академіком Тутковським поблизу села Старі Велідники було описано найкрасивішу та одну із найрідкісних орхідей Зозулині черевички, ця рослина охороняється не лише нашою державою, а й входить до Європейського Червоного списку. Останні двадцять років її взагалі вважали як ймовірно зниклу. Це пов’язано з примхливістю та вибагливістю орхідеї. Насамперед їй потрібні багаті на карбонати землі, чого не часто зустрінеш на Поліссі. А по друге, вона проходить складний цикл розвитку, перш ніж дасть насіння. Перші три роки насінина знаходиться в грунті, аж поки не зустрінеться з грибом симбіонтом. Після цього зявляється перший зелений листок. При цьому життєздатність насіння дуже низька — лабораторна схожість його першого року 38, другого 5-8 відсотків. Зацвітає черевичок на 15-17 рік, запилюється комахами.
Також на території кряжу експедицією інституту археології НАНУ під керівництвом А.П.Томашевського виявлено багато археологічних об’єктів, які представлені городищами, селищами, курганами, могильниками та окремими знахідками — скарбами. Тут встановлено і досліджено поселення і крем’яні майстерні доби неоліту (п’яте тисячоліття до нашої ери), бронзові прикраси скіфського періоду, давньоруські городища, скарб золотих візантійських монет (10-12 століття нашої ери).
Рано чи пізно, ми все таки змушені будемо знову розпочати конкретну боротьбу з лихом природи — ерозією, але тоді набагато більше буде необхідно коштів, ніж тепер, коли стихія ще не набрала колишньої своєї загрозливої сили. Без допомоги держави тут не обійтись. На мою думку, необхідно створювати окреме державне підприємство чи спеціальний підрозділ на базі державного підприємства «Овруцький спеціалізований лісгосп», який на даний час є основним землекористувачем лісових масивів кряжу. Адже, сучасні ерозії грунту краще попереджати, а не чекати їх повторного утворення.

 

Сергій Козаков,
начальник відділу Дерземагентства
в Овруцькому районі

Категорія: Довкілля | Переглядів: 857 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |