Субота, 2018-06-23, 8:28 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Жовтень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2013 » Жовтень » 26 » В зоні постійного ризику
0:28 AM
В зоні постійного ризику

Працюють сьогодні сільгоспвиробники, які потерпають від погодно-кліматичної та фінансово-економічної нестабільності. І цей рік не став виключним, адже проблем в кінці року нагромадилось немало. Про них наш кореспондент Володимир Васильчук веде розмову із заступником директора приватного підприємства «Климчук» Миколою Петровичем Климчуком.

Климчук: Маємо 1700 гектарів землі в обробітку, триста голів ВРХ і близько тисячі свиней. На цих роботах задіяні 50 працівників.
Кор.: Цей рік аграрії неоднозначно визначають: для одних він врожайний, для інших – ні.
Климчук: Про це ще рано говорити, але я бачу, що для нас він буде менш вдалим, аніж минулі роки. Погодно-кліматичні умови були досить різкими: весни майже не було, а зима була сніжною і морозною, до того ж осінь виявилась холодною, цілий вересень через дощі і холод техніка в поле не виходила.
Середня врожайність зернових цей рік у нас буде близько 35 центнерів із гектара, а для нашої зони нормальна врожайність – 50-60 центнерів. Ярі культури трохи вигоріли, бо коли наступав період кущення, був дефіцит вологи. Пізні зернові: соняшник і сою — довелося у жовтні збирати. Через це і посів озимих проходить вже не в оптимальні терміни. А це великий ризик при зимівлі, невідомо які будуть сходи весною.
Аграріїв цьогоріч вразили ціни на зернові, це практично половина вартості від минулорічного. Зараз, скажімо, 1100-1200 грн. за тону кукурудзи дають і не більше, а торік кукурудзу ми продавали по 1950 грн. Соя також на 1000 грн. дешевша минулорічної, соняшник також подешевів.
Кор.: Землю Ви орендуєте?
Климчук: Земля вся орендована, майже 520 власників паїв нам її здають, є декілька десятків гектарів земель запасу і резерву, яку ми орендуємо у сільських рад.
Договори заключаємо, як правило, на 10 років. Хотілося б і на більше, але землевласники мають із цього приводу свою думку, і вмовити людей на більше, щоб планувати сівозміни на перспективу, не завжди вдається. Платимо орендну плату не менше 3% від вартості паю. Ми із власниками паїв розраховуємося якісною продукцією або коштами на їх вибір.
Кор.: А 1700 гектарів угідь – це для Вас оптимальна площа?
Климчук: Зараз вже і вільної землі практично немає, і можливості наші не безмежні. Довкола нас вже працюють крупні агрокорпорації, які зайняли великі масиви, а нам і цього вистачає. Ми ж і техніку під цю кількість землі закупили, і всі ресурси технічні і людські оптимізували. А десь далеко ще брати землю в оренду для ПП «Климчук» не зовсім вигідно.


Кор.: Які найбільші ризики в агробізнесі для Вас існують?
Климчук: Серйозний ризик – це природно-кліматичні умови, особливо останні 5 років, коли погода змінюється різко і радикально. Цей ризик, на жаль, поки що врегулювати не можливо.
А ось інший ризик – це різке коливання цін на сільськогосподарську продукцію, його держава відрегулювати може, але поки що цього не робить. Не має розумного ціноутворення, і виробник агропродукції не певен, що її зможе продати без збитків для себе. Тому фермер зараз не може чітко планувати сівозміну, обсяги посівів, бо він не знає потреб ринку, йому ніхто не дає ніяких гарантій.
Ціна, зрозуміло, може коливатися на 3-5%, але ж не наполовину! В таких умовах і банки бояться нас кредитувати, тому мала б держава аграріям якось плече підставити, та, на жаль, ми цього не відчуваємо.
Категорія: Земля | Переглядів: 378 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |