Понеділок, 2018-06-25, 11:32 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Грудень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2017 » Грудень » 27 » Відроджені міні-ГЕС – ретроспектива майбутнього
12:51 PM
Відроджені міні-ГЕС – ретроспектива майбутнього

Сьогодні вже мало хто, мабуть, пам’ятає про радянський «план ГОЕЛРО», що передбачав «всю електрифікацію країни».


Можна тепер по-різному оцінювати його значення, але не слід забувати, що вже в 60-ті роки минулого сторіччя в нашій області було зведено більше 50 малих ГЕС, які на 30 – 50% забезпечували тоді потреби в електроенергії місцевих споживачів. І лише послідуючі часи «гігантоманії» призвели до майже повної  їх руйнації, а затим і ліквідації. На кінець 90-их в області діючими залишилось лише 3 міні-ГЕС. Та на початку 2000-их  розпочалась «епоха відродження» і вже  за останнє десятиріччя на великих і малих річках області було відновлено близько 20 гідроелектростанцій.

Тепер їх більшає з кожним роком. Цьому сприяють й місцеві підрозділи обласного управління водних ресурсів, які опікуються станом водойм і річок. Наприклад, Новоград-Волинське міжрайонне управління водного господарства обслуговує два райони: Новоград-Волинський і Баранівський. Якраз через ці території протікає повноводна Случ, на якій зведено дві міні-ГЕС: одна в селі Чижівка, друга – в райцентрі Баранівка. Чижівська ГЕС збудована на місці греблі місцевої паперової фабрики, яка була капітально реконструйована, модернізована і в 2016 році стала виробляти електрику. Потужність цієї гідроелектростанції 80 кіловат на годину. Ніби й невеликі об’єми електроенергії, але це екологічно чиста енергія, отримана від природи, незначним підняттям рівня води у річці.

У Баранівці, в районі фарфорового заводу, на річці Случ, у цьому році також відкрили нову гідроелектростанцію сучасного типу. Її проектна потужність – 380 кВт/год., а прогнозована – 1 мільйон 713 кВт/год. на рік. До 2030 року ця міні-ГЕС буде виробляти електроенергію за «зеленим» тарифом. Загальна сума інвестицій, вкладених у це підприємство, сягає 20 мільйонів гривень. А між тим, кількість бажаючих інвестувати в малу гідроенергетику росте, і вже найближчим часом в області запрацює ще декілька міні-ГЕС, зокрема, в Лугинському, Народицькому, Бердичівському та Житомирському районах.

– Можливо, це лише початок масштабної роботи з відродження малих ГЕС на наших річках, – розповідає начальник Новоград-Волинського МУВГ Іван Бонковський. – Згідно обстеження, яке провів Харківський науково-дослідний інститут «Укргідропроект», лише у Новоград-Волинському районі можна ще побудувати щонайменше дві міні-ГЕС. Наприклад,  у селі Несолонь, де раніше в 60-ті роки минулого століття була гребля на річці Тня, там ще залишилися придатні для відновлення  рештки бутобетонної гідроспоруди. Існують технічні можливості для зведення невеликої гідроелектростанції й на околиці Новограда-Волинського, в районі старого залізничного мосту, де ще стоїть бетонна водозливна гребля. Нова ГЕС дасть можливість також підняти рівень і збільшити запаси води у міському водосховищі.  Ми зацікавлені в тому, щоб наші річки приносили користь людям, виробляли екологічно чисту енергію, створювали необхідний запас води, збільшували можливості для рекреації  і відпочинку, – зазначає Іван Павлович.

До речі, згідно останніх досліджень науковців, загальний річний гідроенергетичний потенціал усіх річок Житомирщини дорівнює 335 млн. кВт/год. Реально ж він може забезпечити річне виробництво майже 150 млн. кВт/год. електроенергії, що становить приблизно 5% електроспоживання області за рік.
 

Категорія: Вода | Переглядів: 97 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |