П`ятниця, 2018-05-25, 5:43 PMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2015 » Січень » 28 » Земля і сучасні проблеми рекультивації
9:01 PM
Земля і сучасні проблеми рекультивації

 

В наш час дедалі масштабнішим стає деструктивний вплив людини на довкілля: продовжується освоєння нових територій і акваторій, розширюється та поглиблюється природокористування, дедалі ближче стає момент виснаження мінеральних ресурсів.


А відкрите видобування корисних копалин призводить до істотного погіршення екологічної ситуації, як на видобувних підприємствах, так і на навколишніх територіях. Порушення гідрологічного режиму на одних територіях призводить до втрат підгрунтових вод на інші, а також до підтоплення та заболочення ґрунтів і підґрунтя. Під час обвіювання вітром терикон і відвалів розкривних порід повітря забруднюється пилом та газом. Водяні потоки зносять пухкі породи в гідрографічну мережу. При цьому забруднюються балкові й річкові долини , замулюються стави, річки, озера, гине риба . Техногенне руйнування ґрунтового покриву зменшує площі орних земель.
На території Коростенського району добування корисних копалин проводиться відкритим способом , що потребує менших витрат , ніж шахтним, а характер відновлення порушених земель великою мірою залежить від технологій порушень .
При добуванні корисних копалин відкритим способом повністю знищується ґрунтовий покрив, культурна і природна рослинність, а на зміну їм приходить «місячний ландшафт» — конусоподібні відвали, нерідко з токсичних порід, на яких нічого не росте. З цих конусів вітер здіймає хмари пилу, забруднюючи довкілля: поля, населені пункти, промислові підприємства. Відвали легко піддаються водній ерозії , забруднюючи водойми . І такі явища в районі, на жаль, не поодинокі.
Наймасштабніше добування корисних копалин відкритим способом на території Коростенського району проходить на території Лісівщинської, Ковалівської, Шершнівської, Бехівської, Васьковицької, Поліської сільських рад. І ці території необхідно буде відновити (рекультивувати), після повного відпрацювання.
Як відомо, рекультивація земель — це відновлення придатності земель для використання їх за цільовим призначенням після проведення робіт, пов’язаних із порушенням земної поверхні: відновлення чи перенесення на малопродуктивні землі родючого ґрунтового шару, приведення земель у стан, придатний для подальшого використання. Закріплюється як обов’язок підприємств (організацій), які проводять роботи із порушенням земної поверхні.
Отже, рекультивації підлягають порушені землі. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону земель» порушеними вважаються землі, що втратили свою господарську та екологічну цінність через порушення ґрунтового покриву внаслідок виробничої діяльності людини або дії природних явищ.
Будь-яке будівництво, добування корисних копалин, геологорозвідка в районі не починаються, доки не буде розроблено проект рекультивації порушеного ґрунтового покриву . На підставі цього можна виділити такі етапи проведення рекультивації земель:
— перший етап — організаційний — передбачає вивчення, дослідження стану земельної ділянки , уточнення проектних рішень тощо;
— другий етап — технічний — передбачає проведення робіт із землювання (перенесення ґрунту на земельну ділянку), інших заходів щодо впорядкування порушених земель (земельної ділянки);
— третій етап — біотехнологічний — включає проведення робіт пов’язаних з поліпшенням ґрунту, зокрема внесення добрив, у разі необхідності — проведення меліоративних робіт та інших заходів.
 Безпосередньо систему заходів, необхідних для проведення рекультивації земель, та мету їх проведення передбачено у ч. 1 ст. 166 Земельного кодексу України.
Основне завдання рекультивації полягає в тому, щоб виконати комплекс спеціальних робіт і заходів, довести порушені землі до стану, придатного для їх використання у сільському, лісовому, рибному господарствах, для промислового та комунального будівництва, створення тепличних господарств і зон відпочинку.
Рекультивація має важливе соціальне значення, у вихованні бережливого ставлення до природних ресурсів, зокрема до земельних багатств України . Підприємства , організації та установи, що виконують згадані вище роботи на сільськогосподарських землях, лісових угіддях, наданих їм у тимчасове користування, зобов’язані власними силами і коштами довести ці земельні ділянки до стану, придатного для їх використання за призначенням. Державна інспекція сільського господарства України зобов’язана здійснювати належний контроль за виконанням природоохоронних вимог, а землевпорядна служба забезпечує організаційну та проектну підтримку заходам із рекультивації порушених територій.


Володимир Тарасенко,
 заступник начальника управління
Держземагентства 
у Коростенському районі

Категорія: Надра | Переглядів: 372 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |