Понеділок, 2018-06-18, 6:42 AMГоловна

Пошук

Погода в Житомирі

Календар

«  Січень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Категорії розділу

Живе диво [17]
Живе диво
Довкілля [25]
Земля [92]
Земля
Вода [28]
Вода
Надра [15]
Надра
Новітні технології [20]
Новітні технології
Зелений контроль [146]
Зелений контроль
Консультації, роз’яснення, поради [70]
Консультації, роз’яснення, поради
Ліс [49]
Оголошення, реклама [0]
Природно заповідний фонд Житомирщини [13]
Природно заповідний фонд Житомирщини
Відео [1]
Цілюща сила природи [54]
Наші домашні улюбленці [40]

Друзі сайту

Статистика

Головна » 2012 » Січень » 18 » Зменшіть сміття — зробіть кращим життя
8:36 PM
Зменшіть сміття — зробіть кращим життя

Згідно з даними Мінжитлокомунгоспу України ми утворюємо в нашій країні щорічно десятки мільйонів тонн твердих побутових відходів до складу яких, входять такі основні компоненти: харчові відходи — 35-50 %, папір і картон — 10-15, вторинні полімери — 9-13, скло — 8-10, метали — 2, текстильні матеріали — 4-6, дерево — 1, будівельне сміття — 5, інші відходи — 10%. Показники утворення відходів в середньому становлять 250 кг/рік на душу населення, а у великих містах досягають 330-380 кг/рік відповідно і мають тенденцію до зростання.

Гори сміття все ростуть і ростуть. Україна ризикує потонути у відходах, яких на сьогодні накопичилось понад 35 млрд. тонн, а площа сміттєзвалищ складає вже понад 165 тисяч гектарів (приблизно в п’ять раз більша за площу держави Мальта).
Сміттєзвалища призводять до забруднення ґрунтів, атмосфери, підземних і поверхневих вод. В той же час із економічного обороту виводяться мільйони тонн різних матеріалів, які могли б використовуватися як вторинна сировина, зберігаючи значні природні ресурси. В цьому контексті дуже важливо зменшувати, а де можливо, і зовсім уникати продукування сміття. Можливості в цій сфері дуже великі.
Концепція «3-R»
Насамперед, до проблеми відходів необхідно ставитись згідно з правилом «З-R» (від англ. Reduce, Reuse, Recycle): зменшуй, повторно використовуй, переробляй. Практично це правило можна реалізувати в повсякденні завдяки виконанню наступних порад:
«Профілактика»
Хворобу легше і дешевше не допустити, ніж усунути. Подібно також із сміттям: якщо створювати і викидати якомога менше відходів, то це суттєво зменшить забруднення природи та знизить витрати утилізації сміття.
Сила споживача
Як споживачі, ми можемо суттєво впливати на те, скільки сміття нагромаджується в нашому довкіллі, адже «попит стимулює пропозицію», а відповідно купівля стимулює виробництво та відходи. Відповідальна стратегія та тактика споживання відкриває можливості суттєвого зменшення побутового сміття.
Сила волі та мудрість
Не дозволяйте рекламі маніпулювати вами, поневолити ваш розум і диктувати рішення купити певну річ.
Не піддайтесь спокусі завалити своє житло непотрібними електроприладами (наприклад, кілька кавоварок, в кожній кімнаті по телевізору, електроніж тощо).
Екологічні торби
Якщо кожного тижня вам потрібні тільки два-три пластикові пакети для куплених в магазині чи на ринку продуктів, то таким чином щороку ви приносите додому 100-150 таких пакетів, більшість з яких викидається з іншими побутовими відходами.
У світі кожного року попадає на смітник біля одного мільярда пластикових пакетів, які виробляються з на­фтопродуктів, що не розкладаються в природі, а при їх спалюванні у повітря вивільняються високотоксичні діоксини, що руйнують імунну систему людини та спричиняють гормональні та онкологічні захворювання.
Що ми реально можемо зробити для вирішення проблеми? Як мінімум, це не купувати щоразу новий пакет, але приходити до магазину з пакетом, який вже попередньо використовували.
Ще краще придбати торбу з тканини для крамниць та корзину для ринку. Таким чином, можна не тільки зробити внесок у збереження довкілля, але й заощадити сотню-дві гривень, визволившись від необхідності щоразу купувати новий пластиковий пакет!
Допомога для людей і природи
Віддайте непотрібні речі потребуючим.
Так, наприклад, можете віднести одяг, меблі, посуд, книги та іграшки до дитячих інтернатів та притулків.
«Ні» одноразовому вжитку!
Відмовтесь від продукції одноразового використання — пластикового посуду, паперових серветок, рушничків, носовичків, станків для гоління, годинників, одноразових ручок тощо,а натомість віддайте перевагу відповідним речам багаторазового використання.
Вибір керамічного та скляного посуду багаторазового використання збереже ваші кошти, природне довкілля та природний смак ваших страв і напоїв.
Якщо використання одноразового посуду не можна уникнути, обирайте замість пластикового паперовий.
Придбайте ємкості багаторазового використання для продуктів: коробочка для бутербродів, термос...
Віддавайте перевагу напоям та харчовим продуктам в скляній тарі, що придатна для повторного використання.
Не купуйте напої в бляшанках, пластикових пляшках та пакетах.
Не купуйте сміття!
Бойкотуйте товари низької якості!
Дешевизна часто є приманкою для недосвідченого споживача. На жаль, здебільшого дуже дешеві товари (одяг, взуття, електротехніка та ін.) є низької якості і швидко опиняються посеред сміття.
Постарайтесь при купівлі віднайти оптимальну пропорцію ціни та якості виробів.
«Ні» зайвій упаковці!
Купуйте промислові товари та продукти харчування з мінімально можливим пакуванням.
Плющимо
Перед тим, як викинути пластикову пляшку до пакету зі сміттям, не забудьте її сплющити, попередньо відкрутивши кришку, що дозволить в декілька раз зменшити об’єм сміття. Те саме стосується також паперових пакетів від соку чи молока.
Бережливість
Бережливо ставтесь до вашого одягу, взуття та інших речей повсякденного вжитку. Завдяки правильному догляду вони значно довше зможуть вам послужити і не потрапити завчасно на сміттєзвалище.
Ремонтуємо
Для виробництва меблів, одягу, побутових приладів та інших речей необхідні ресурси та затрати енергії, тому часто раці­онально було б відремонтувати старі речі замість того, щоб їх викидати.
Повторна переробка та використання
Обирайте товари з маркуванням «повторна переробка». Цей міжнародний знак свідчить про те, що вироби ви­готовлені з вторинної сировини, або ж вони придатні до повторного використання.
Дотримуйтесь роздільного збору побутового сміття, якщо він передбачений вашою житлово-комунальною службою.
Папір, картон, паперові упаковки ви можете здати в пункт прийому макулатури чи залишити біля сміттєвих баків. Таким чином ви зможете зробити суттєвий внесок для збереження «зелених легенів» нашої планети — лісів, адже 1 тонна макулатури зберігає 17-20 дерев.
Здавайте металобрухт до пунктів прийому вторсировини.
Віднесіть скляні пляшки до пунктів прийому склотари чи віддайте їх малозабезпеченим.
У багатьох містах можна здати в пункт прийому вторинної сировини пластикові пляшки. Пам’ятайте, що 1 т вторинних полімерів економить 16 т сирої нафти!
Віддавайте відпрацьовані автомобільні акумулятори на повторну переробку.
Більшість відходів з кухні — це цінна сировина для виробництва компосту. Використовуйте дану можливість, якщо маєте присадибну ділянку чи хоча б маленький сад. Таким чином не тільки суттєво зменшите загальну кількість сміття, але й отримаєте екологічно чисте добриво.
Акумуляторні батарейки
Не зловживайте купівлею іграшок та дрібних електронних приладів, які використовують батарейки. Пам’ятайте запитувати себе: чи потрібно це мені чи моїй дитині.
Викинута в довкілля батарейка забруднює (наприклад, важкими металами) до 1м2 довкілля.
Щоб суттєво зменшити об’єм сміття, небезпечного для природного довкілля та нашого здоров’я, віддавайте перевагу акумуляторним батарейкам!
Ці батарейки можна заряджати до 1000 раз і відповідно заощаджувати кошти на купівлю нових батарейок.
Купивши акумуляторну батарейку за 30-40 гривень (при ціні 3-5 гривні за одноразові) вже після десятого заряджаня повернемо затрачені кошти і почнемо робити суттєві фінансові заощадження.
Крім того, акумуляторні батарейки — це не лише економічніше, але й мобільніше та зручніше — їх можна зарядити усюди де є розетка, або світло (є зарядні пристрої на сонячних батареях), і не потрібно шукати магазинів з батарейками.
В жодному разі не викидайте та не спалюйте батарейки, що вийшли з ладу, на вашій присадибній ділянці, адже цим ви загрожуєте своєму здоров’ю!
Всі батарейки підлягають роздільному збору та утилізації!
Категорія: Консультації, роз’яснення, поради | Переглядів: 1181 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright "Скарбниця Житомирщини" © 2018 |